Cyberveiligheid: een actueel thema
Tijdens de Dag van Veilig Transport in Nijkerk presenteerde TVM de onderzoeksresultaten. Driekwart van de transportondernemers ziet cybercriminaliteit als een reëel bedrijfsrisico. Tegelijkertijd geeft bijna de helft aan nog niet volledig voorbereid te zijn op een mogelijke aanval. Dit wijst op een groeiend besef van het belang van cybersecurity, maar ook op de noodzaak tot verdere actie.
Inzicht in risico’s
Phishing, ransomware en malware worden als grootste dreigingen genoemd. De gevolgen van een aanval kunnen aanzienlijk zijn: van stillegging van processen tot financiële schade en reputatieverlies. Drie op de vijf logistiek medewerkers weten wat te doen bij een cyberaanval. Een belangrijk begin, maar verdere scholing blijft nodig.
Wetgeving als stimulans
De nieuwe Europese NIS2-richtlijnen moeten bedrijven beter beschermen tegen cyberdreigingen. Hoewel deze wetgeving nog niet overal bekend is, geeft 70 procent van de bedrijven die er al wél mee bekend zijn aan al concrete stappen te hebben gezet richting naleving. De richtlijn biedt daarmee een waardevol kader voor verdere professionalisering.
Samen werken aan cyberweerbaarheid
Het onderzoek onderstreept dat veel bedrijven bereid zijn om te investeren in digitale veiligheid, maar dat kennis en capaciteit nog niet overal toereikend zijn. De oproep om samen te werken in de keten wordt breed gedragen.
Dag van Veilig Transport: bewustwording én handelingsperspectief
De Dag van Veilig Transport stond dit jaar volledig in het teken van digitale veiligheid. Het doel: bewustwording vergroten én deelnemers concrete handvatten bieden om cyberveiligheid in hun organisatie te verbeteren. Tijdens interactieve workshops en demonstraties kregen transportondernemers en logistiek professionals praktische tips om risico’s te herkennen, te verkleinen en adequaat te reageren op digitale dreigingen.
Een van de hoogtepunten was de keynote van cybersecurity-expert Dave Maasland over het thema ‘Cyberveilig onderweg’. In de aansluitende talkshow ‘TVM op Woensdag’ gingen experts en ondernemers met elkaar in gesprek over kwetsbaarheden, kansen en gezamenlijke oplossingen.
Download hier de conclusies van het onderzoek